ceturtdiena, 2015. gada 12. februāris

Dārznieks Aivars Lukevics un tekstilmāksliniece Dace Martinsone. 22. 02.2015.


22.februārī viesosies dārznieks Aivars Lukevics un tekstilmāksliniece un skolotāja Dace Martinsone -Lukevica ar lekciju „Ķīnas un Korejas dārzi un audumu raksti stāstos un bildēs”. Aivars un Dace Lukevici ir kopā dzīvē un ceļojumos. Viņu spilgtais piedzīvojumu stāsts priecējis klausītājus jau daudzviet Latvijā.
Daži no stāsta pieturas punktiem - Yu Yuan Dārzs Šanhajā, Šudzou zīda muzejs, Rīta miera dārzs Korejā, Sočonas rāmija nātru audumi, Dzedžu Seogbudžak bazaltu dārzs , Namhae terases ķiploku audzēšanai un daudz citu brīnišķīgu vietu. 

"Kad 1998. gadā mēs sākām veidot Lido Atpūtas centra Dārzu, vienlaikus meklējām atbildi uz jautājumu, kas ir latviešu dārzs.
Lido dārza stils ir atrakcija. Mācījāmies saprast, ko un kāpēc par pievilcīgu (atraktīvu)  uzskata, piemēram, angļi angļu dārzos, francūži franču dārzos, impresionisti sava laika dārzos...

Ar sajūsmu piedzīvojām dārzu veidošanas jaunos virzienus Eiropas lielajās dārzu paraugizstādēs, mums visiem tik skaidrajā un šķietami nemainīgajā dārzkopības jomā.

Pārsteigti atklājām, ka  viens no Lido dobei ieplānoto augu sarakstiem izrādījās gandrīz vienāds ar vēlākās studijās atrasto 19. gs paklājdobes augu plānu.

Lido Dārza 15. dzimšanas dienā es paskatījos uz to no Rīta Miera zemes – Korejas, meklēdams kopīgo un atšķirīgo Ķīniešu, Japāņu un Korejiešu dārzos.


Tādi korejiešu dārza darbi, kā nātru audumu gatavošana, un tādi izšuvumi, gluži kā Dabas māte skaistiem rakstiem izgrezno Korejas ainavas, ir tālās un vienlaikus šķietami tik tuvās un saprotamās kultūras iezīmes un iedvesmas okeāns man un Dacei viņas tekstila mākslasdarbos un tekstila tehnoloģijas pasniegšanā saviem skolniekiem Rīgas Amatniecības vidusskolā.


‘Dārzs, kur mēness ēna atpūšas’, – tādas vietas, dēļ kurām vērts mērot tālo ceļu, lai justu to telpu un elpu, salīdzinātu ar mūsu dārziem, domām un centieniem, - sēdināja mani pie rūpīgas brauciena plānošanas, tostarp mudinot uzsākt arī korejiešu valodas studijas Latvijas Universitātē.


Daļa stāsta lasāma "Dārzs un Drava" 2014. g. jūnija un jūlija žurnālos, kā arī liepājnieku izdevumā "Kultūras Pulss" 2014. g. aprīlī.


Dārznieku un tekstilnieku iedvesmai gatavotais bilžu, mūzikas, un garšu vēstījums,  izrādījies rosinošs plašā draugu lokā, pamatskolas klasē, studentu auditorijā.

Aicinām arī jūs." ( Aivars Lukevics )Dārznieka un tekstilmākslinieces ceļojuma un piedzīvojumu stāsts par redzēto Ķīnā un Korejā
Tekstilmāksliniece Dace Martinsone-Lukevica ( no labās) devās ceļojumā, lai iepazītu Ķīnas un Korejas aušanas paņēmienus un tekstilijas.

Dārznieks Aivars Lukevics ar stastījumu „Ķīnas un Korejas dārzi un audumu raksti stāstos un bildēs”.22.02. 2015. Lielvārdē. Stāstījuma laikā ielūkojāmies arī pilsētas, lauku ciematos, svētkos un ikdienā, uzzinājām daudz jauna ne tikai par dārziem , bet arī par Ķīnas un Korejas kultūru , vēsturi un sadzīvi.
Varam vērot video par aušanas darbnīcas apmeklējumu...

...būt Ķīnas un  Korejas savvaļas dabā, dārzos, ...

... parkos un dārzkopības izstādēs.

Dace un Aivars Lukevici atveduši arī gardu un smaržīgu pārsteigumu - korejiešu mielastu.

Te ir īpaši pikanti kāposti ...

...dārzeņu pankūkas ar sojas mērci un ...nekādu dakšu ....ēdamie kociņi!

Galda vidū ir ēdiens, kurš atgādina šuši un ir ļoti gards.


Pikantās garšvielas silda augumu un aizgaina ziemas saltumu.
Paldies Dacei un Aivaram Lukeviciem, ka viņi devas šajā ceļojumā un dāsni dalās ar mums un citiem cilvēkiem Latvijā. Tas ir īsts piedzīvojums un baudījums  arī klausītājam.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru